Soha nem szerettem a nevelés szót, főleg gyerekekekkel kapcsolatos használatban. Úgy érzem a gyerekeket nem nevelni(fegyelmezni) kell, csak SZERETNI. Amikor azt mondom szeretni, akkor A SZER-ETET-re gondolok. NEM a féltő, pátyolgató, én tudom mi a jó neked, majd én megtanitalak kesztübe dudálni,... és ehhez hasonló viselkedés mintákra, amiből szinte mindenkinek jutott.
Olyasmire, hogyha a gyermek feketére festi a Napot, akkor nem radíroztatom ki vele, mert hogy a Nap az sárga. Ha nem akar alsó gatyát venni, mert úgy érzi jól magát, akkor nem erőltetem rá. Ha felakar mászni a fára, mászókára engedem, hogy kipróbálja magát és nem mondom, hogy leeshetsz, túl magas, ha sir és oda akar bujni hozzám átölelem, ha nyujtja a két kezét hogy öleljem át, átölelem.
Engedem, támogatom, elfogadom úgy ahogy van. Mert ugye bármilyen kicsiként is jönnek a világra, már kész, tökéletes lények! Még azt is bátorkodom megkockáztatni, hogy tanítani sem kell. Pontosítok...nem az a tanítás módja, ahogy azt a mai kor társadalma előírja nekünk. Tanulnak abból amit látnak, tapasztalnak, éreznek. Jóval többet tudnak, jóval többet látnak, mint ahogy azt a felnőttek többsége elképzeli. Nem véletlenül mondják, hogy a gyermek a szülők, család tükre. A viselkedés, a "problémák" csak a felszínen megjelenő tünetek, valami felszín alatti, megoldásra, gyógyulásra váró helyzetnek. Nem kell a gyermeket nevelni, csak "rakd" rendbe magadat, a kapcsolataidat... Azért megnéztem az értelmező szótárt... "Általában a nevel igével kifejezett cselekvés, eljárás, tevékenység; az a cselekvés, hogy vkit, vmit nevelnek.
1. A gyermek, a serdülőkorban levő fiú v. leány testi, szellemi és erkölcsi fejlődésének elvszerű, tudatos és módszeres segítése, irányítása, vezetése; elsősorban az ilyen célú erkölcsi ráhatás. " 2. A nevelés (1) eredménye, a környezet, a társadalom v. vmely társadalmi osztály szokásaihoz, erkölcseihez való alkalmazkodás, alkalmazkodni tudás; neveltség." Továbbra sem szeretem.... de megkockáztatom, hogy nem a szó alapvető értelmével van a bajom, hanem azzal amit beletöltöttek, beletöltünk és nevelésnek hívjuk.
